מתלבטים האם לרכוש טרקטור? הסיוע בדרך!

טרקטור הוא כלי שיודע לבצע שורה ארוכה של משימות, והוא בעיקר נפוץ בתחום החקלאות. טרקטור מסייע לתחזק משק, לסדר מסלעות, ליישר פני שטח, להשמיש ציוד מגוון (באמצעות זרוע אחורית), לעבד שדות, לסייע בחריש, לבצע שלל עבודות עפר ועוד. עם זאת, יש להבין מתי עדיף לרכוש טרקטור, מתי ניתן להסתפק בשירות של טרקטוריסט, או מתי עדיף לשכור טרקטור לכמה ימים. גם אתם מתלבטים? מוזמנים לעצור להבין מתי ההשקעה שווה את ההוצאה.

מתלבטים האם לרכוש טרקטור? הסיוע בדרך!

כשהצורך הוא חד פעמי

ראשית נציין שאם מדובר בצורך חד פעמי, מוטב שתניחו בצד את ההתרגשות לרכוש טרקטור, ופשוט תיעזרו בשירות מקצועי. כך למשל אם מבקשים לסדר מסלעה, ליישר את פני השטח לפני התקנה של מחסן, או לחפור בריכת דגים, ככול הנראה שיהיה יותר נכון לבחור באחת משתי האופציות הבאות: לשכור טרקטור (בהנחה ועברתם הכשרה מתאימה), או להזמין טרקטוריסט. הצורך אינו חד פעמי? טרם מחליטים לרכוש טרקטור יש מספר שיקולים שמוטב להכניס למשוואה.

4 שיקולים שמסייעים לקבל החלטה

לא מעט בעלי משק נדרשים מדי פעם להיעזר בטרקטור. כשזהו המקרה הכי קשה לקבל החלטה – לא תמיד ברור האם יותר כלכלי להיעזר בטרקטוריסט, או לרכוש טרקטור משלכם. כאן המקום לציין שלטרקטוריסט נהוג לשלם בערך כ700 ש"ח עבור יום עבודה, וזאת כי יש לקחת בחשבון שיש לו מגוון הוצאות משלימות.

מתלבטים האם לרכוש טרקטור? מוזמנים להיעזר בשיקולים הבאים:

  1. גמישות – ראוי לבחון האם יש כתובת שאליה ניתן לפנות כאשר מתעורר הצורך, ואף יש לבחון עד כמה הצורך אינו סובל דיחוי. לעיתים זקוקים לטרקטוריסט כדי להיערך לשתילה שצריכה להיעשות במועד מסוים, משמע הכרחי להיות בקשר עם מספר טרקטוריסטים, וזאת כדי שאחד מהם יהיה פנוי ביעד הרצוי.

 

  1. מענקים מטעם משרד החקלאות – לעיתים משרד החקלאות מעניק מענקים לטובת רכישה של מיכון מתקדם, ועל כן יש לבחון האם ניתן לנצל סיטואציה מסוימת כדי לנצל טוב יותר טרקטור שיש ברשותכם.

 

  1. תדירות – יש לבחון מהי תדירות השימוש. אם התדירות היא חד שבועית, נראה ששווה לרכוש טרקטור משלכם, אך אם הצורך הוא רק חד חודשי, יש מקום להמשיך להתלבט. כאן נחדד שיש לקחת בחשבון שכל עוד הטרקטור איכותי ומבוקש, תמיד תוכלו למכור אותו.

 

  1. הכנסה צדדית – יש לכם רישיון עבודה על טרקטור? הגיע הזמן שתנצלו זאת! כל עוד יכולים לעבוד על הטרקטור לטובת תפעול המשק הפרטי, זוכים לחסוך הוצאות ולדעת שאין צורך להתאים את הלו"ז שלכם לל"וז של הטרקטוריסט. כמו כן, מוטב לקחת בחשבון שבאופן שכזה ניתן לשלב עבודות צדדיות כטרקטוריסטים, משמע רכישת טרקטור מסייעת בתפעול המשק ובין היתר מייצרת הכנסה צדדית.

אפיק תעסוקתי

ציינו שטרקטור מאפשר להתמקצע בתחום מאוד מבוקש, ועל כן אם יש לכם רישיון עבודה על טרקטור, ואם אוהבים את סוג העבודה (בין אם מדובר בעבודות עפר ובין אם מדובר בעבודות חקלאיות), מוטב לשקול רכישת טרקטור ולהפוך לטרקטוריסט.

פה המקום לציין שטרקטוריסט מתחיל בקלות מרוויח מדי חודש כ8,000 ש"ח, משמע מדובר בתחום כלכלי שאינו מצריך תואר, ושמאפשר לסיים את יום העבודה מוקדם (חקלאיים מסיימים את יום העבודה לכל המאוחר ב16:00). כמו כן, אפשרי להיות עובד קבלן בתחום, אך אם אפשרי לרכוש טרקטור, זוכים להיות עצמאיים – מדובר בתנאים הרבה יותר טובים.

רוכשים טרקטור? ממנפים את ההחלטה!

קיבלתם החלטה לרכוש טרקטור? אם ככלי עבודה שמאפשר להיות טרקטוריסט עצמאי ואם ככלי עבודה שמאפשר לבצע מגוון משימות נדרשות במשק החקלאי? בנקודה זו יש לבחון היטב איזה סוג טרקטור רצוי, ואף אלו אביזרים נלווים נדרשים. לצורך הדוגמה נציין שניתן לרכוש מרססת, מפלסת, מחפרון, פטישון, מתחחת, טריינצ'ר, כף חפירה ועוד. 

מה מבחינת סוג הטרקטור הרצוי? ובכן כדי ליישם הוצאה מניבה ובמקביל חסכונית, חשוב להבין מהם הצרכים. אם מבחינת עיבוד השטח הפרטי ואם מבחינת היכולת להציע שירות מקצועי. בנקודה זו יש לבחון איזה גודל של טרקטור רצוי, אלו פעולות הוא נדרש ליישם, כמה כ"ס מחפשים, לאיזו מהירות רצוי שהוא יידע להגיע, מהו אופי הסגירה של הקבינה, כמה ק"ג מבקשים להעמיס (או כמה ק"ג מבקשים לדחוף) וכדומה.

מחליטים לרכוש? לא מתפשרים על איכות!

  1. לסיכום נציין שכל עוד לא מדובר בצורך חד פעמי, בהחלט מוטב לרכוש טרקטור. השאלה היחידה היא איזה סוג, כך שגם ההוצאה וגם השירות יהיו ממוקדי צורך. טיפ לדרך? התמקדו בחברה מובילה, כך שגם תיהנו מאחריות, גם יימנע בלאי משני וגם תזכו למכור הלאה בקלות יתרה. רכישה נעימה!

דילוג לתוכן