המדריך לבחירת מכרסמת גדמים

כידוע, מכרסמת גדמים היא כלי אידאלי עבור הכנת השטח לקראת עבודות גינון, עיצוב המתחם וחקלאות. באמצעות הכלי זוכים להעלים שורשים שנמצאים מתחת לפני השטח ומאיימים להסב נזק. זוכים להעלים גדמים עיליים ששייכים לעצים ולצמחייה שהורדנו. זוכים לעקור באופן אידאלי מגוון גידולים. זוכים להכין את הקרקע לקראת התקנה של דשא סינתטי. זוכים להסיר מפגעים בטיחותיים וכדומה.  

מכאן שבין אם מבקשים להכין את הקרקע הפרטית עבור שתילה של גינת ירק ובין אם עובדים בתחום הגינון ומבקשים להעניק ללקוחות שירות מקיף, מכרסמת גדמים בהחלט מוטב לרכוש, ופה אתם מוזמנים להבין כיצד בוחרים בסוג המתאים ביותר נקודתית עבורכם. 

מכרסמת גדמים

הגדרת צרכים

ראשית חשוב לבחון האם מחפשים מכרסמת גדמים עבור צורך חד פעמי, או לחלופין עבור פעילות שוטפת. יש להבין שלעומת טרקטורון דשא שנדרש לעבוד עמו לפחות מדי חודש, הרי כאשר מדובר בכרסום גדמים התדירות פחותה, בעיקר אם אינכם אנשי מקצוע. מהי המשמעות? שאם מדובר בצורך חד פעמי, אין צורך להשקיע בכלי יקר, אם כי עדיין יש לבחור בכלי שיודע להתמודד עם סוג הגדם שעומד על הפרק. מנגד, אם אתם כן אנשי מקצוע, בהחלט יש טעם לרכוש סוג גדול ומאסיבי, כך שתוכלו לנצל את הכלי עבור שורה מגוונת של צרכים. 

פה נציין שיש כלים שמראש מיועדים עבור עבודה מקצועית, ואף יש כלים שמראש מוגדרים ככאלו שמיועדים עבור שימוש מקצועי קל עד בינוני, או לחלופין עבור שימוש מקצועי בינוני עד כבד.  

בדקו את הגורמים הבאים: 

  • מול אלו גדמים המכרסמת יודעת להתמודד – יש מכרסמות גדמים שיודעות להתמודד מול כל סוג של גדם ואף מול כל סוג של קוטר. מעבר לקוטר של הגדם, גם יש לבחון עם איזה גובה של גדם המכרסמת יודעת להתמודד. כך למשל אם נותר חלק מגזע עץ לאחר שהורידו את רובו, רצוי לוודא שהמכרסמת יודעת להגיע לגובה המדובר, כך שאין צורך בפעולה נוספת כגון ניסור. 

 

  • באיזו מהירות המכרסמת פועלת – נתון זה בעיקר חשוב אם אתם אנשי מקצוע שמבקשים לייעל את יום העבודה.  

 

  • עומק וגובה הכרסוםמעבר לעובדה שיש לבחון מול איזה גובה מעל פני האדמה המכרסמת יודעת לעבוד, גם הכרחי לבחון מהו העומק המקסימאלי שאליו היא יודעת להגיע. כך למשל אם מדובר בשורשים שנמצאים כ 30 ס"מ מתחת לאדמה, טוב לדעת שרוב המכרסמות יתמודדו עם כך היטב.  

 

  • תחזוקה – חשוב לוודא מראש לא רק כיצד עובדים עם המכרסמת, אלא גם כיצד מתחזקים את הכלי, כך שבעת הצורך הוא יבצע היטב את העבודה. כאן רצוי לברר באיזו תדירות יש לשמן חלקים, להפעיל את הכלי (אם הוא יושב זמן ממושך ללא עבודה) וכדומה. 

 

  • הממדים של הכלי הגודל של הכלי עשוי להיות קריטי, במיוחד אם אין הרבה מקום פנוי.  

 

  • גודל השטח שדורש טיפול חשוב להבין שיש מכרסמות גדמים שניתן לשבת עליהן, ומנגד יש כאלו שמניעים באופן רגלי. כמובן שהסוגים שעליהם יושבים נחשבים יותר מאסיביים. אלו מיועדים לשטחים יותר נרחבים והם יודעים להתמודד עם מגוון הרבה יותר נרחב של גדמים. מכאן שאם אכן עומדים לטפל במטע שזה עתה נעקר, או עם עומדים להסב משטח נרחב עבור מגרש כדורגל, בהחלט מוטב לבחור בסוג שמציע תפעול יותר מהיר, נשלט, נרחב ומקצועי בהחלט מוטב לבחור בסוג הרכוב.  

מתלבטים? כך מכריעים!

אם מתלבטים בין כמה דגמים יחסית זהים, מוטב להשוות את עוצמת המנוע ואת כמות הפטישים (יותר פטישים מובילים לתוצאה יותר מדויקת ומהירה), מוטב להשוות את גובה הכרסום מעל ומתחת לפני הקרקע, מוטב להשוות את נתוני הסל"ד ואף מוטב לבחון את העובי והקוטר של הדיסק.  

רגע לקראת רכישה

לסיכום נציין שלקראת רכישה של מכרסמת גדמים יש להבין האם הכלי אמור לשמש ככלי עבודה (או רק עבור שימוש פרטי), יש להבין האם נדרש סוג רכוב ויש להבין מול איזה גובה ועומק נדרשים להתמודד. מעבר לכך הכרחי לוודא שהמכרסמת שייכת לחברה מובילה בתחום, שישנה אחריות ושהמחיר מיישר קו עם המתחרים. עתה לאחר שהתחלתם לקבל כיוון, נציין טיפ חשוב שילווה אותכם לאחר הרכישה: לקראת עבודה עם מכרסמת גדמים הכרחי לוודא שאין בשטח קווי תקשורת או סיבים אופטיים. 

 רכישה נעימה!  

דילוג לתוכן