איך לכסח דשא נכון- המדריך

כל מי שיש לו מדשאה, מבין שאם הוא רוצה לשמור עליה מרשימה, מסודרת ומזמינה, צריך להשקיע בכיסוח. במקביל, כל מי שמבקש לחסוך בהוצאות השוטפות, מבין שיותר זול לרכוש מכסחת דשא ולבצע לבד את העבודה. עם זאת, כיסוח הדשא מצריך מומחיות, וכאן אתם מוזמנים ללמוד איך לכסח דשא נכון. חושבים שכבר יודעים הכול? מוזמנים לבחון את עצמכם!

מכונת כיסוח דשא

הכנת הקרקע לפני כיסוח הדשא

רגע לפני שנדבר על תדירות כיסוח ועל איך לכסח דשא נכון, נעצור להזכיר שאין לגשת למדשאה טרם בוחנים שהמכסחת מוכנה. מה זה אומר?יש לבדוק שיש מספיק דלק, שלהבי החיתוך מושחזים, שאין חלקים פגומים (או שחוקים), שכל הברגים סגורים היטב, שפתחי האוורור פתוחים, שקיים מכסה מעל פתח הפליטה, שהשמן לאיושב במכסחת למעלה משנה (או למעלה מ – 25 שעות עבודה), שהמסננים נקיים, שהכבל המאריך אינו פגום וכדומה.כל זאת מאפשר לא רק לקבל תוצאה מרשימה בתוך זמן קצר, אלא גם מאפשר לשמור על ביטחוננו האישי במהלך העבודה. מדובר בכיסוח הראשון שלאחר תרדמת החורף? הקפידו על ניקוי הכלי ועל החלפת שמנים ולהבים.

שלב כיסוח הדשא - איך לכסח נכון?

עתה לאחר שהסברנו אלו הכנות מקדימות נחוצות, נעבור לפרט איך לכסח דשא נכון. ובכן החוק הראשון הוא לכסח את הדשא גבוה כמה שניתן (למעט באביב), כמובן בהתאם לטווח שמותאם לכל זן. המטרה היא להוריד את השליש העילי, כאשר יש לשמור על גובה קבוע באופן תדיר. עוד ראוי להבין שבאופן כללי תדירות הכיסוח נעה בין פעם אחת לפעמיים בשבוע, כאשר יש להתחשב בקצב הצימוח.כמו כן, על מנת להפיק את המרב, רצוי לכסח בזמן שבו הדשא יבש, וזאת כיוון שבעת לחות, דשא גזום הרבה יותר חשוף למחלות. מה עוד חשוב לדעת? יש להימנע ממצב שבו "מקרקפים" את פני הקרקע, משמע מראש מוטב לוודא שאין חורים במדשאה, ואם יש, נדרש לטפל בהם, או שלכל הפחות נדרש להעלות את הגובה של הלהבים. מה באשר לאיסוף הגזם? יכולים לחוש רגועים לא להשקיע בכך. מדוע? ממצאים מראים שהמדשאה יותר משגשגת כאשר הגיזום נשאר מפוזר (בכך משמרים את חומרי המזון שמצויים בעלים).

לרשותכם 5 שלבי כיסוח בנקודות:

  1. בודקים שהמכסחת מוכנה (כפי שציינו)
  2. אוספים עלים יבשים (אחרת בתום הפעולה ייווצר מראה מבולגן ומלוכלך), אבנים ושאר חפצים מהמדשאה (עשויים לפגוע במכסחת ובו זמנית להיהרס).
  3. מכוונים את המכסחת לגובה הנחוץ
  4. מכסחים
  5. מנקים את המכסחת

דישון לדשא

את הדשא מומלץ לדשן מספר פעמים לאורך השנה, בהתאם לעונה. שנרחיב? ובכן באביב מומלץ לדשן היטב פעם אחת. בקיץ יש לדשן מדי חודש (אם משתמשים בדשן נוזלי), או פעם אחת, אם משתמשים בדשן אורגני.מה בסתיו? מכסחים יחסית נמוך ואז מדשנים עם דשן שמשתחרר אט אט (הגשמים עשויים להביל לכך שהנוטריינטים ישטפו, כך שמפספסים את המטרה). 

האם איכות מכסחת הדשא משפיעה על הדשא?

מעבר לעובדה שרצוי להבין איך לכסח דשא נכון, גם חשוב להבין מדוע הכרחי להקפיד על איכות התחזוקה. מכסחות דשא נדרשות להציג להבים חדים, אחרת מסתכנים בגרימת נזק משמעותי למדשאה. להב קהה מונע חיתוך נקי, משמע עשוי לפצוע את הדשא, ובכך להוביל למגוון מחלות. מעבר לכך, מכסחת דשא איכותית מציעה מספר יתרונות משלימים. מכסחת דשא איכותית מקלה את פעולת התחזוקה ואף חשוב מכך,מקלה את העבודה, כך שלא מתעצלים לכסח מדי שבוע.

מעבר לעבודה שכיסוח מקצועי שמקפיד על סך הכללים שציינו מוביל למדשאה כמה שיותר מוריקה ומרשימה, חשוב להבין שכיסוח מקצועי מעודד צמיחה צפופה, ואף מסייע במזעור עשבייה.

על מנת להשיג תוצאות טובות באמצעות דישון, נדרש מגע בין החומר לדשא, ועל כן אם קודם כל מכסחים, מסייעים לחומר להגיע סמוך ככול הניתן אל פני הקרקע.

מאוד תלוי באיזה סוג דשא מדובר. התשובה הקצרה שיש לכוון את הלהביםלגובה שנע בין ס"מ בודד ל – 4 ס"מ. מבקשים את התשובה היותר ארוכה? ובכן דשא זויסיה אל טורו נהוג לכסח בגובה שנע בין 3 ל – 6 ס”מ.דשא קיקויונהוג לכסח בגובה שנע בין 5 ל – 7.5 ס”מ.דשא פספלוםודשא אלטורונהוג לכסח בגובה שנע בין 3 ל – 5 ס”מ.דשא דרבןודשא בופלונהוג לכסח בגובה שנע בין 5 ל – 10 ס"מ, ודשא ברמודה נהוג לכסח בגובה שנע בין 2 ל – 5 ס"מ.

דילוג לתוכן