איך מנקים דשא סינטטי?

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים בוחרים לטפח את הגינה (או את המרפסת) באמצעות דשא סינטטי. מעבר לעובדה שדשא סינטטי נראה רענן לאורך כל השנה, חוסך במים ומתאים לאקלים הישראלי, הוא חוסך עבודה רבה. עם זאת, למרות שאין צורך לדשן, להשקות ולכסח, דשא סינטטי כן נדרש לנקות. אם בשל עלים נושרים, ואם בשל הצטברות של אבק וצואה של בעלי חיים. כיצד אם כן ניתן לפעול, באיזו תדירות נדרש לנקות דשא סינטטי, מה חשוב לדעת כאשר הדשא הסינטטי ממוקם במרפסת וכיצד מתמודדים עם מפגעים מאתגרים? כל זאת ועוד כאן בפנים!

ניקוי דשא סינטטי

באיזו תדירות נדרש לנקות דשא סינטטי?

ראשית נציין שבכל הנוגע לדשא סינטטי, החיים קלים – אין צורך להשתעבד לפעולת הניקיון. כלומר כל עוד המדשאה לא מכוסה בעלים, או מנוקדת בצואה של כלבים, רצוי לנקות פעם בחודש. אם כן איך לנקות דשא סינטטי? ובכן כל שנדרש לעשות זה לבחור באמצעי הניקוי הרצוי ולהתמיד. מפחדים לשכוח? תקבלו החלטה לנקות בכל תחילת חודש.

איך מנקים דשא סינטטי? בעזרת הכלים הבאים!

 • מסרק דשא סינטטי – מדובר במכשיר חשמלי שנדרש לדחוף, נע ע"י גלגלים מותאמים. מסייע לנקות ובו זמנית להבריש ולהרים את סיבי המדשאה.
 •  מטאטא כביש / מגרפה רכה – שימוש במגרפה רכה, או במטאטא כביש, מסייע לנקות רגבי בוץ, עלים ומגוון לכלוכים שהרוח נשאה. כמו כן, פעולת הגריפה מסייעת להרים מחדש סיבים שצנחו מטה, כך שהמדשאה חוזרת להיראות במיטבה.
 • צינור מים – אומנם אין צורך להשקות דשא סינטטי, אך זרנוק מים מסייע לשטוף כראוי אבק, כך שנהנים מחדש מהגוון החיוני של המדשאה.
 •  שואב אבק בייתי – אידיאלי עבור שאיבת אבק ופירורים קטנים. עם זאת, אם מרבד הדשא אינו מחובר בצורה איכותית, שימוש בעוצמת שאיבה גבוהה עשוי להזיק, ואם השואב אינו מספיק חזק, הוא עשוי להיסתם בקלות ואף להישחק. גם פה פעולת השאיבה מסייעת להרים סיבים שצנחו, כך שלאחר כל שאיבה הדשא אינו רק נקי וקורן, אלא גם נראה חיוני.
 •  מפוח שואב עלים – באמצעות מפוח מנקים באופן יעיל אבק ומגוון חלקיקים שתקועים בין הסיבים, כך שבתוך כמה דקות זוכים במדשאה מוריקה שנראית רעננה כמו בימיה הראשונים. כאן ראוי לשקול מפוח שמגיע עם סל איסוף.
 • מכשיר לניקוי דשא סינטטי – מכשיר שמיועד לנקות דשא סינטטי, מדשאות גדולות, מדרכות ושבילים. יש דגמים שמזכירים בנראות מכסחת דשא (כוללים 4 גלגלים) ויש דגמים שמזכירים נראות של מטאטא ממונע. בשני המקרים המכשיר פועל באמצעות מברשת ושק איסוף מחובר, כך שפעולת האיסוף הופכת לקלה ביותר.

        מעניין אותכם איך מנקים דשא סינטטי רוב האנשים? ובכן מחקר שנערך בקרב ציבור הגננים מעלה שבעלי דשא סינטטי בעיקר נעזרים במסרק דשא או            שואב עלים, ואילו רק מיעוט נעזר במגרפה, או בשואב אבק.

איזה מכשיר מתאים לניקוי המדשאה הפרטית שלכם?

הרבה פעמים כאשר תוהים איך לנקות את המדשאה, ראשית יש להבין האם נדרש מכשיר ייעודי ומול מה מתמודדים. מסקנה? לפני שמקבלים החלטה, רצוי להתחשב בשלושת הגורמים הבאים:

 • גודל המדשאה – ככול שהמדשאה יותר גדולה, כך שווה להשקיע במכשיר יותר מקצועי, דוגמת מסרק דשא סינטטי, מפוח עלים, או מכשיר ממונע.
 • מיקום המדשאה – אם מדובר במרפסת, אין להשתמש בצינור מים. מדוע? כיוון שאין מתחת שטח אדמה שיספוג את כמות המים, כך שעשוי להיווצר עובש.
 • האם יש בקרבת מקום עצים נשירים – אם כן, מכשיר ייעודי עם סל איסוף יקל עליכם את העבודה.

לפני ששואלים איך מנקים דשא סינטטי לומדים איך ממזערים מפגעים

עבור כל מי שמבקש להבין איך לטפל בדשא סינטטי, נעצור להעניק מספר טיפים פשוטים ליישום שמראש יימנעו מהדשא להתלכלך:

 •  עדיף להימנע מלאכול ישירות על הדשא. רוצים אווירה של פיקניק? תפרסו מחצלת, או תשבו במרפסת.
 •  הימנעו מעישון בקרבת הדשא, ואף הרחיקו את המנגל מהאזור, כך שלא ייווצרו כתמי שמן או צריבה.
 •  אם ניתן, עדיף לשתול עצים רחוק מאזור המדשאה.
 •  קיימים בסמיכות עצים ואף עצי פרי? מוטב להקפיד על גיזום. ברגע שמונעים מפירות ליפול על המדשאה, ממזערים כתמים ובעיות עובש.
 •  "תרופת סבתא" – על מנת להימנע מעשבים שוטים (נוטים לצמוח בפינות של המדשאה הסינטטית), יש לאתר את המוקדים הבעייתיים ולשפוך בהם מים רותחים מעורבבים עם מלח.
 • אם המדשאה בנויה ממקטעים, מוטב להדביר את האזור מדי כמה חודשים. באופן שכזה מונעים מהעשבים להתפשט בין החיבורים.
 •  אם לאחר שטיפת הרצפה נוהגים לגרוף החוצה את המים, יש לוודא שהמים לא מגיעים למדשאה (סבון רצפה עשוי להשאיר כתמים).

התמודדות עם כתמים ושאר מזיקים

 • איך מנקים דשא סינטטי מכתמי שומן? תוהים איך לנקות דשא סינטטי מכתמים בולטים? בשום פנים ואופן לא נעזרים באקונומיקה (עשויה להזיק לצבע ולאיכות הסיב), אלא כל שצריך לעשות זה לערבב חומר ניקוי שנחשב עדין עם מים חמים. חוששים להזיק? תבדקו את השפעת החומר בפינה לא בולטת.
 • תרופת סבתא: אם מחפשים פתרון טבעי, תערבבו חצי כוס מים חמימים עם חצי כוס חומץ לבן ותשפשפו באמצעות מטלית. דואגים מהריח? הוא יתנדף במהרה.
 •  איך מנקים דשא סינטטי מכתמי צבע? היעזרו במסיר לכה, או במסיר צבע ידידותי לסביבה, כאשר גם פה רצוי לערוך טסט קטן בפינה מוסווית.
 • איך מנקים דשא סינטטי מעובש? תופעה פחות נפוצה, אך בעיקר נפגוש בה אם המדשאה מוצלת ומכילה פירות ועלים נושרים. על מנת לנקות עובש, היעזרו במים מעורבבים עם שמן עץ התה ופשוט רססו נקודתית. כעבור 10 דקות ניתן לנגב באמצעות מטלית רטובה.
 •  איך מנקים דשא סינטטי מצואה של בעלי חיים? ראשית נסביר שחיות נוהגות לעשות צרכים באותו מקום, ולכן אם לא רוצים שהן ימשיכו לעשות צרכים במדשאה (בעקבות שאריות ריח), מוטב לנקות את האזור עם מים וסבון כלים (אפשר עם סבון ייעודי, אך בהחלט לא חובה) ובסוף לשפשף עם חומץ (החומץ יימנע מהכלב/חתול לחזור ל"זירת הפשע").

         בכל זאת הכלב או החתול עשו צרכים במדשאה? תערבבו מים חמים עם סבון וחומץ לבן ותרססו במיקום הרצוי. את הפעולה מוטב להשלים על מטלית               רטובה. כמו כן, ניתן להיעזר בשמפו ייעודי לניקוי דשא סינטטי. שמפו מסוג זה לא רק מנקה ומחטא, אלא גם מנטרל ריחות רעים ומשאיר ניחוח מבושם.

איך מנקים דשא סינטטי? ביעילות ובפשטות!

עתה כאשר אתם כבר יודעים איך מנקים דשא סינטטי, נעצור לחדד שיש מגוון פעולות פשוטות שמסייעות למזער לכלוך, ובמקביל קיימים מספר עזרים ייעודיים (כגון שמפו לניקוי מדשאות ומכשירים ממונעים), אך גם מספר עזרים ביתיים, כגון מפוח עלים, חומץ וסבון כלים. העיקר לא להזניח את המדשאה, ולפחות פעם בחודש להקפיד לנקות אותה. בהצלחה!

דילוג לתוכן